Zatrudnienie ukraińców – o czym trzeba pamiętać

pamita pixabay 698 Zatrudnienie ukraińców - o czym trzeba pamiętać

Bez wątpienia do naszego kraju przyjechało duża ilość osób z Ukrainy. W przypadku, gdy prowadzisz firmę i zamierzasz zatrudnić tych ludzi {to zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem|przeczytaj nasz artykuł, celem dowiedzenia się {kilku kluczowych rzeczy|ważnych informacji o tym jak zatrudnić ukraińca.

Te rzeczy warto mieć w pamięci zatrudniając Ukraińca.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest w miarę łatwe. Osoby z Ukrainy mogą przyjechać do naszego kraju dzięki ruchowi bezwizowym na okres dziewięćdziesięciu dni bądź posiadając ważną wizę. Osoby pochodzące z Ukrainy, które chcą zacząć pracować w Polsce wydaje się wizę typu D, czyli tak zwana pracownicza, uprawniająca do podjęcia pracy i zamieszkania w kraju przez sto osiemdziesiąt dni w całym roku.

Co należy zrobić żeby pracownik otrzymał taką wizę|Co musi zrobić pracodawca żeby pracownik pochodzący z Ukrainy dostał wizę

Po pierwsze konieczna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, przekazanie oświadczenia o zatrudnieniu obcokrajowca i zapłacenia 30 PLN opłaty za dokument. Po wpisaniu przez Powiatowy Urząd Pracy oświadczenia do ewidencji przekazuje się je pracodawcy, a on a kolei daje je kandydatowi w oryginale. Bazując na wydanym oświadczeniu obcokrajowiec występuje o tytuł pobytowy pozwalający na pracę w Polsce – czyli o wspomnianą wyżej wizę typu D.

{Jak wygląda następny etap zatrudniania obcokrajowca

W przypadku, gdy osoba pochodzenia ukraińskiego dostał wizę i przyleciał do naszej ojczyzny przedsiębiorca jest już o krok od sukcesu! Teraz trzeba podpisać umowę. Należy pamiętać, że warto, gdyby była stworzona w języku zrozumiałym dla pracownika – zwykle pracownicy z Ukrainy chcą podpisywać umowy z dwoma językami. Taki stan rzeczy sprawi, że przedsiębiorca będzie zabezpieczony  zarówno na wypadek kontroli Państwowej Inspeksji Pracy, ale też przedsiębiorca zwiększa zaufanie do siebie i firmy. Z pewnością należy mięć w pamięci, żeby punkty umowne nie różniły się od tych w zarejestrowanym w PUP oświadczeniu.

Pamiętak także, że jednocześnie z podpisaniem umowy przedsiębiorca, chcący zalegalizować stanowisko pracowników pochodzących z Ukrainy w Polsce, ma nakaz poinformować właściwy urząd pracy o podjęciu przez obcjokrajowce pracy – ma obowiązek zgłosić ten fakt najpóźniej w dzień gdy osoba pochodzenia ukraińskiego rozpocznie pracę. Kolejna wizyta w urzędzie będzie konieczna jeżeli zmieni się stawkę, stanowisko pracy bądź miejsce, gdzie jest wykonywana.

Możesz również polubić