W jaki sposób samodzielnie układa się kostkę brukową

Montaż kostki brukowej nie zważając na głosy innych to nie jest czynność bardzo wymagająca. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę że dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku to lepsza opcja. Z naszego tekstu dowiesz się prawidłowo powinny przebiegać prace brukarskie. Tę wiedzę wykorzystasz zarówno podczas układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy zatrudniony brukarz dobrze wykonał swoją pracę.
Jak powinna wyglądać dobrze ułożona kostka brukowa?
Pierwszym etapem porządnego układania kostki brukowej jest projektowanie bruku, oznacza to wykonanie odpowiedniego projektu. Ma on dostarczyć wykonawcy wiadomości, jakie ilości materiałów budowlanych potrzebujesz, oraz ile łącznie cały proces wyniesie. Usługa brukarska którą wykona profesjonalna firma na pewno trochę wyniesie jednakże nie warto szukać na tym oszczędności. Pamiętaj także że żeby zacząć zlecenia brukarskie powinnaś sprawdzić czy firma ma dostęp do potrzebnych narzędzi. Plusem zdecydowania się na specjalistę jest fakt że firmy brukarskie mają w ofercie nie tylko etap planowania, jak i również dobór oraz przetransportowanie materiałów – takich chociażby kostka brukowa czy też kruszywa. Takie zakłady znajdziesz praktycznie wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole.
Wybór kostki brukowej – od czego zacząć?
Oprócz koloru musisz wziąć pod uwagę inne parametry podczas wyboru kostki brukowej. Bardzo ważna jest także faktura kostki oraz rozmiar konkretnych dodatków. Możesz się zdecydować na na klasyczny format czy też płyty o rozmiarze XXL, które są ogromnie popularne szczególnie wśród nowoczesnych projektów. Kolejny etap to poprawne pomiary całego terenu. Pomogą Ci one przygotować projekt oraz dzięki nim będziesz wiedzieć jak duża palet kostki trzeba będzie zamówić.
Jakich narzędzi będziesz potrzebować – zobacz
Głównym potrzebnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. Jeśli Twoja powierzchnia jest większa aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Układasz duże płyty? W takim przypadku warto wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kilogramów. Ponadto aby pomierzyć teren jest potrzebny niwelator bądź długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą podstawowe narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.
Etapy prac budowlanych układania kostki brukowej krok po kroku
1. Wytyczenie nawierzchni
W tym etapie musisz nanieść na projekt konkretne punkty. Takim sposobem możesz wytyczyć usytuowanie i to jaki jest poziom zabudowy w terenie.
2. Układanie kostki brukowej
Początkowo trzeba usunąć ziemię na głębokość przewidzianą w projekcie. Wszystko jest zależne od rodzaju podbudowy. Pamiętaj, żeby krawędzie kostki umocnić za pomocą krawężników które są ustawione na warstwie cieniutkiego betonu. Dodatkowo żeby odpływ wody deszczowej przebiegał prawidłowo, następnym warstwom zaczynając od dna wykopu należy nadawać spadek 1 do 3 proc czyli 1-3 centrymetry na metr. Ostatni etap który należy wykonać to wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go poprzez ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.
3. Wykończenie terenu tuż po ułożeniu kostki brukowej
Po zakończeniu układania kostki brukowej całą powierzchnię powinno się ubić. Na sam koniec na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona należy posypać warstwę lekko przesianego piasku i wmieść go w szczeliny pomiędzy kostkami, następnie polać wodą oraz pozostawić aby osiadł. Takie czynności trzeba powtarzać kilka razy, aż piasek całkowicie wypełni wolną przestrzeń. Ta czynność w doskonały sposób ustabilizuje elementy nawierzchni.
4. Końcowe porady
Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię powinno się koniecznie wybrać całąwarstwę urodzajną. W przeciwnym razie w przypadku gdy próchnica się rozłoży a także zmniejsza swoją objętość nawierzchnia miejscami się zapadnie. Wszystkie kolejne warstwy podbudowy oraz podsypka koniecznie muszą być wyrównane a także ubite. Nie zapominaj aby nawierzchni nadać 1-3 procent spadku, nawet jeśli jest przepuszczalna, ponieważ została użyta podsypka piaskowa i ma prawidłową podbudowę, żeby woda efektownie z niej odpływała. Dodatkowo żeby otrzymać powierzchnię o barwie jednolitej barwie, warto przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.