Ubezpieczenie rolnicze – przegląd ofert

przegld pixabay 670 Ubezpieczenie rolnicze - przegląd ofert

Rolnictwo pewien czas temu wskoczyło na zupełnie inny poziom. Dzisiaj nie kojarzy się z wyczerpującą pracą ręczną. Aktualnie jest to mocno zmechanizowany(a) odłam przemysłu. Za pilnowanie dobytku odpowiadają systemy teleinformatyczne.

Rolnicy używają również dronów, a maszyny rolnicze zaskakują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zmaksymalizować ilość produkowanych z natury plonów. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet małe gospodarstwa rolne to bardzo duży kapitał. Dobrze go zabezpieczyć przed wszelkimi potencjalnymi stratami. Najlepszą formą zabezpieczenia dobytku jest ubezpieczenie. Jakie są typy ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wykupić?

Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Każday osoba w chwili nabycia gospodarstwa rolnego zgodnie z definicji staje się rolnikiem. Łączy się z tym między innymi obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Warto być świadomym, że jest to konieczne nawet jeśli na obszarze gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw ani hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo agrarne, którego powierzchnia jest wyższa niż 1 hektar podlega opodatkowaniu.

Jest to bazowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem pokrywa szereg kwestii. Obejmuje przykładowo straty spowodowane warunkami atmosferycznymi czy schorzenia zwierząt. Ubezpieczenie OC dla rolników pozwala być spokojniejszym w sytuacji ujemnego wpływu zimy na obręb rolniczy, ale także w przypadku zepsucia się lub kradzieży maszyn rolniczych(ego).

Więc, mimo, że ubezpieczenie to jest wymagane warto dostrzec w nim zalety. Na efektywność działań rolniczych wpływa wiele czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad pogodą czy przypadłościami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można chociaż ograniczać ewentualne szkody.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Konieczność ubezpieczenia dotyczy też wszystkie budynki znajdujące się na terytorium gospodarstwa rolnego. Mowa tu również o budynkach mieszkalnych. Ważna sprawa – konieczność ta pojawia się w momencie zamknięcia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków gwarantuje pełne odszkodowanie szkód poniesionych w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń.

Tego typu ubezpieczenie chroni właściciela terenów rolnych od skutków wydarzeń takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy nawalny deszcz. To zwłaszcza istotne wobec zmieniającej się pogody. Dziś gwałtowne zjawiska atmosferyczne stają się coraz bardziej powszechne. W związku z tym tym bardziej warto zadbać aby nic nagłego nas nie zdziwiło.

Ubezpieczenia rolnicze – maszyny podstawą

Jak zauważono na początku tekstu rolnictwo w ostatnich latach podlegało mechanizacji(ę). Dziś, szczególnie w większych gospodarstwach znaczną rolę odgrywają maszyny. Nieporównywalnie zwiększają moce przerobowe danych gospodarstw. Jednak, jak to pojazdy mechaniczne – od czasu do czasu ulegają one awariom. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych urządzeń – wszystko to musi być konserwowane by długo służyło.

Oczywiście, warto też rozważyć ubezpieczenie(u) maszyn wspierających pracę gospodarstwa.
Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Zadaniem niniejszej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie finansowe przed kryzysowymi sytuacjami. Mowa tu o pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze zabezpieczają także przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.

Niewątpliwie ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać obowiązkiem dla właścicieli takich terenów.

Zbyt wiele różnych przypadków rzutuje na gospodarstwa domowe by zmarginalizować ten temat. Kwestią otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem porozumienia należy przeanalizować cały swój inwentarz i skonsultować stan posiadania z agentem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i spersonalizować specjalnie pod potrzeby konkretnej osoby.

Możesz również polubić