Szczotki techniczne – rodzaje oraz zastosowania

Gdzie i w jaki sposób użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to dość duża grupa produktów, w której występują rozwiązania przydzielone do wykonywania całego szeregu zagadnień w przeróżnych branżach i zastosowaniach. Szczotki przemysłowe stosuje się jako elementy narzędzi i linii produkcyjnych, do usuwania zabrudzeń, nanoszenia wszelkiego rodzaju substancji, ale także jako zabezpieczeń usprawniających pozycjonowanie i transportowanie stosowanych przy produkcji towarów.

Szczotki techniczne mogą być wykorzystywane do obróbki wykańczającej powierzchnię oraz stosuje się je jako komponenty uszczelniające. Szczotki przemysłowe są niezbędne w zamiatarkach i narzędziach sprzątających. Wykorzystuje się je również w zamiatarkach przeznaczonych do utrzymania porządku wielkich powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, a także wnętrz budynków biurowych czy komercyjnych, lecz również obszerniejszych obszarów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe wykorzystuje się nie tylko do usuwania pozostałości po konkretnych cyklach technologicznych, przykładowo usuwania wiórów, trocin czy kurzu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w usuwaniu ostrych krawędzi i zadziorów, usuwaniu powłok farb.

Typy szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, materiałem wykonania, granulacją a także siłą ścierania.

 Dobór prawidłowej szczotki zależy głównie od problemu oraz rodzaju wykonywanych prac. Do najistotniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do współpracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma kształt tarczy, stąd jej nazwa. Daje możliwość dojście do miejsc trudnodostępnych, gdzie na przykład szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane wykonane są z drutu stalowego karbowanego, rzadziej splatanego. W zależności do wykorzystanej stali i grubości druta przeznaczone są do różnych materiałów.
  • szczotki walcowe – to specjalny rodzaj szczotek przemysłowych montowany w urządzeniach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych  przykładowo w urządzeniach czyszczących na przykład dywany czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do czyszczenia kamiennych powierzchni o dużych, ciężkich zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno osiągalnych miejsc a także powierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, iż powierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie umieszczone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego typu są używane do mycia i czyszczenia, a także obróbki nawierzchni czy też nanoszenia na nie warstw z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się swoistą konstrukcją, gdyż włosie jest w nich ułożone w szeregu. Szczotki listwowe coraz częściej wykorzystuje się jako uszczelnienia, przykładowo wzdłuż boków drzwi. Są także używane jako elementy linii transportowych zarówno do właściwego pozycjonowania, jak i uszczelniania w czasie wykonywania następnych kroków obróbki, a także czyszczenia samego urządzenia a także przemieszczanych elementów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół wykorzystywane do transportu różnych wyrobów przemieszczanych na liniach produkcyjnych. Włosie nabijane jest w modułach montowanych do przenośników taśmowych – przeważnie pasowych lub płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach utrzymywać przemieszczany przedmiot w wyznaczonym ułożeniu ewentualnie chronić go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – posiadają włosie osadzane na płaskich obudowach o dowolnym kształcie, zazwyczaj prostokątnych. Używa się je zazwyczaj jako podkładek, na których przechowywane są wyjątkowo czułe na uszkodzenie materiały oraz przedmioty, które były wcześniej poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotki panelowe wykorzystuje się w systemach transportowych.

Możesz również polubić