Serwer – poznaj jego skład i budowę

i pixabay 27 Serwer - poznaj jego skład i budowę

Aktualnie ogromna ilość danych przechowywana jest w formie cyfrowej na serwerach. Pozwala to na trwalsze magazynowanie informacji.

Również wszelkie aktywności przeprowadzane na witrynach internetowych przechodzą przez komputer główny – serwer. Podzespoły do serwerów muszą do siebie pasować, by ich praca przebiegała bez zakłóceń, a dane były chronione.

Warto być świadomym, jakie podzespoły do serwerów klasyfikujemy, a także poznać ich wagę dla zachowania ciągłości pracy.

Jakie zadania realizuje serwer?

Serwer jest to program komputerowy, urządzenie bądź zespół urządzeń, które wspierają pracę aplikacji, stron WWW w oparciu o połączenie sieciowe.

Jest to całodobowo funkcjonujące rozwiązanie, do którego określeni użytkownicy mogą mieć szybki akces. Podzespoły do serwerów, tworzące całość infrastruktury sieciowej potrzebują odpowiedniej konfiguracji, która zapewni ich funkcjonowanie zgodne z wyznaczonym celem.

Zadania, które spełniają serwery są zróżnicowane. Jest to przede wszystkim przechowywanie danych i łatwy dostęp do nich. Użytkownicy w ramach serwera mogą swobodnie udostępniać dokumenty, a nawet tworzyć je równocześnie – wszystkie zmiany zapisują się bowiem na dysku serwera.

To na serwerowych bazach danych udostępniane są strony WWW. Dzięki nim możliwa jest także obsługa skrzynki pocztowej. Każdy sygnał wysyłany jest na serwer, skąd błyskawicznie przesyłany jest do odbiorcy. Dzięki kilku prostym funkcjom można efektywnie przeszukiwać i segregować nawet duże ilości danych. Serwery to też gry, muzyka czy video w wersji online.

Jakie komponenty wchodzą w skład serwera?

Jest bardzo dużo części budujących serwer. Muszą być dokładnie dopasowane, bowiem każdy z nich ma istotny wpływ na funkcjonowanie całości.

Prąc od ogółu do szczegółu, należy wyróżnić następujące podzespoły do serwerów:

  • Płyty główne – jest to mózg wszystkich komputerów. Podłączone do procesorów, pamięci RAM oraz innych aspektów infrastruktury, płyty główne gwarantują prawidłowe działanie serwera.
  • Procesory – odpowiadają za zużycie energii przez serwer. Pozwalają również sprawnie wykonywać zlecone zadania. Moc procesora powinna być dostosowana do rodzaju zadań realizowanych w ramach serwera.
  • Pamięć RAM – współpracując z procesorami, wzmacnia pamięć obliczeniową komputera. Im większa jest pamięć RAM, tym więcej skomplikowanych obliczeń może wytrzymywać serwer.
  • Dyski twarde – są to podzespoły do serwerów, na których przechowywane są informacje. Wyróżniają się dużą pojemnością, szybkością i bezawaryjnością.
    Karty graficzne – mogą znacznie wpływać na szybkość i jakość obliczeń. Pozwalają także stosować zdalne pulpity czy udostępniać pliki i video wysokiej jakości na inne urządzenia.
  • Karty sieciowe – zapewniają połączenie internetowe, które jest nieodzowne, by serwer mógł otrzymywać i przesyłać posiadane pliki. Karty sieciowe pozwalają szerszemu gronu klientów korzystać z dobrodziejstw serwerów.

Konfiguracja serwera – porozmawiaj z fachowcami

Oczywiście niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia na serwer. Serwery pracują zazwyczaj na wysokich obrotach, wobec tego potrzebują właściwej wentylacji i stałego podłączenia do energii elektrycznej.

Konsultacja ze specjalistą pozwoli zdefiniować nasze potrzeby i wybrać najbardziej adekwatne podzespoły do serwerów.

Fachowiec pomoże nam również skonfigurować serwer adekwatnie do naszych potrzeb. W razie problemów będzie można niego liczyć. Można tym sposobem uzyskać także wskazówki, jak utrzymywać podzespoły do serwerów i całą ich otoczkę.

Możesz również polubić