Jakie pompy mają zastosowanie

pompy pixabay 375 Jakie pompy mają zastosowanie

Pompy tłokowe – co należy o nich wiedzieć?

Pompy tłokowe są to pompy wyporowe której elementem roboczym jest tłok poruszający się w cylindrze w ruchu posuwisto-zwrotnym. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów pomp tłokowych. Warto też wspomnieć o ich zaletach, którymi są możliwość pompowania gęstych cieczy. Natomiast ich zastosowaniami są transfery:

  • Ściernych i żrących płynów, którymi mogą być kwasy winowe i osady,
  • Gorącego płynu o temperaturze 100°C
  • Lepkich cieczy,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Niemniej powinno się pamiętać iż pompy takie wymagają dobrej pielęgnacji, a czasem naprawa pomp będzie potrzebna.

Pompy wodne – co warto o tym wiedzieć?

Bez wątpienia dzięki temu, że mamy ciągłą dostępność wody możemy w normalny sposób funkcjonować każdego dnia. Bardzo często aby mieć wyżej wspomniany dostęp wymagane jest zastosowanie pompy, która doprowadza wodę do domu a także ogrodu. Na rynku odszukamy bardzo dużo rodzajów tych urządzeń. Te pompy mają zastosowanie w wielu typach instalacji, są one używane przykładowo do: zaopatrzenia w wodę poprzez przepompowywania wody czystej oraz brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych oraz sztucznych. Aczkolwiek o pompy wodne trzeba dbać, a także trzeba liczyć się z tym że regeneracja pomp może być potrzebna.

Pompy hydroforowe- co należy o nich wiedzieć?

Pompy samozasysające, które nazywane są również pompami hydroforowymi, są ciekawą alternatywą dla pomp głębinowych. Stosuje się je wtedy, gdy lustro wody znajduje się dość wysoko natomiast sama instalacja wodociągowa powinna być zrobiona tanio. Takie pompy samozasysające są bardzo chętnie wybierane są do zasilania domków letniskowych, systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. A także wydajniejsze modele śmiało mogą być wykorzystywane też w celach przemysłowych bądź do tłoczenia wody którą można wykorzystać na potrzeby  spożywcze w domu. Jednakże pamiętaj, aby odpowiednio o nią dbać i ją pielęgnować w innym wypadku remont pomp może być wymagany.

Pompy wtryskowe- co warto o tym wiedzieć?

pompa wtryskowa to w większości stosowna do hydraulicznego wtrysku paliwa. Niemniej jednak poprzez ich minusy nie są one zbytnio wykorzystywane.

Pompy zębate – co należy o tym wiedzieć?

Ten rodzaj pomp charakteryzują się ogromnie trwałą konstrukcją a jego eksploatacja jest przedłużona. Czy jesteś świadom że większość pomp zębatych dostępna jest z przyłączami które są w linii prostej czy też pod kątem 90 stopni. Pompy są tak zaprojektowane aby nie były w posiadaniu części gumowych, które mają styczność z tłoczonym medium. Jeżeli chodzi o zastosowania pomp to znajdują one je przykładowo w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym czy też chemicznym. Generalizując pompy zębate znajdziemy również w kilku innych gałęziach przemysłu. Potrafią one pracować z cieczą której temperatura jest wysoka jak i wspaniale nadają się do tłoczenia smoły.

Pompy wirowe- co należy o nich wiedzieć?

Dzięki zwartej konstrukcji pomp, prostemu użytkowaniu a także bardzo wysokiej wydajności, pompy mają dużo zastosowań w szeroko pojętym przemyśle i budownictwie. Mogą one z sukcesem pompować wodę ale również ścieki. Dzięki czemu takie pompy chętnie są instalowane zarówno w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej jak i instytucjach i obiektach użytku publicznego. Ponadto należy dodać że pompy wirowe są bardzo odporne na wysoce intensywną eksploatację. Pompy wirowe takżę mogą być używane do pompowania ścieków komunalnych ale także do osuszania zalanych pomieszczeń. Poza tym taki rodzaj pomp znajdują zastosowanie również w odmiennych branżach, czyli energetyce, rolnictwie oraz górnictwie.

Pompy nurnikowe – co należy o nich wiedzieć?

Taki rodzaj pomp można wykorzystać głównie w bardzo ciężkich warunkach, ponieważ zapewniają one ciągłość pracy. Głównie swoje zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu mocno zabrudzonej cieczy. Niemniej jednak ten typ pompy dobrze poradzi sobie także z czystą cieczą. W tych czasach profesjonalne pompy nurnikowe w większości wykorzystuje się do zasilania aparatów procesowych, czy też do zatłaczania wody złożowej tak zwanej solanki. 

Możesz również polubić