Czy wielkość miasta ma znaczenie podczas egzaminu na prawo jazdy?

egzaminu pixabay 156 Czy wielkość miasta ma znaczenie podczas egzaminu na prawo jazdy?

Gdańsk czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy to zawsze wyzwanie. Podobno liczą się zdolności kursanta, a nie miasto, w którym(ej) podchodzi się do egzaminu. Jednak spojrzenia na ten temat są różne. Oczywiście jak zazwyczaj prawda leży po środku. Część osób jest zdania, że łatwiej przystępuje się do egzamin(u) na prawo jazdy w małych ośrodkach, inni natomiast sądzą, że lepszym rozwiązaniem jest egzamin w większym mieście. Jakie są wady i zalety obu tych opcji?

Egzamin na prawo jazdy w dużym mieście – wady i zalety

Niewątpliwym(ą) plusem egzaminu w większym mieście są umiejętności, które można zyskać podczas kursu, jak i samego egzaminu. Jazda w większych miejscowościach wiąże się z sporym natężeniem ruchu. Tego typu otoczenie przygotowuje do wielu rozmaitych zdarzeń drogowych, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Często są to rzadko spotykane zdarzenia. Co więcej im więcej ruchów przećwiczy się pod opieką nauczyciela, tym łatwiej pójdzie radzenie sobie z nimi samodzielnie. Spore miasto daje sporo możliwości do sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą. Często zakorkowane ronda, czy wielopasmowe, trudne skrzyżowania stanowią wyzwaniem(a) dla wielu kierowców. Nawet tych o większym doświadczeniu.

Poza tym aglomeracje wymuszają także jazdy(ę) wśród autobusami i tramwajami. Normą są tzw. buspasy – skierowane wyłącznie dla busów świadczących usługi komunikacji miejskiej bądź taksówek. Pozostałe samochody nie mają prawa po nich jeździć w wskazanych godzinach. Kolejnym typowym elementem wielkomiejskiego środowiska są tramwaje. Kierowca musi być uważny i spoglądać w lusterka. 

Kolejnym plusem prawa jazdy w większym mieście jest wybór ośrodków szkolenia kierowców. Większy wybór daje ciekawsze możliwości. Większa konkurencja między szkołami dobrze rzutuje na kursantów. Ponieważ aby utrzymać się na rynku, instruktorzy muszą dostarczać odpowiednią jakość. 

Czym może nas zaskoczyć egzamin na prawo jazdy w małym  mieście?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w mniejszym miasteczku jest większa zdawalność. Nawet jeżeli jest to prawdą, warto zastanowić się nad długoterminowymi efektami.

Podczas nauki jazdy w mniejszej miejscowości kursant raczej nie spotka tramwajów. Również autobusów i pozostałych aut będzie mniej. Liczba pieszych także maleje. Generalnie natężenie ruchu jest nieporównywalnie mniejsze. Co więcej w małym miasteczku mniej będzie wymagających skrzyżowań czy innych niełatwych manewrów. Mniejszy(e) ruch pozwala na dłuższy namysł zanim dokona się decyzję(i) za kierownicą. I owszem, wydawać się może, że jest to element pomocny w zdawaniu egzaminu. Ale tu pojawia się inna sprawa – w jakim celu człowiek zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z prawa jazdy będzie się korzystać sporadycznie, wtedy niewielkie miasto wydaje się idealnym miejscem na egzamin. Mniejszy ruch, więcej przestrzeni do podejmowania decyzji – wydaje się łatwe. Jeśli jednak auto ma służyć z dużą częstotliwością wtedy lepszym(ą) pomysłem jest większe miasto. Umiejętności, które można zdobyć w bardziej ruchliwym mieście, przeważnie procentują w przyszłości.

Prawda jest taka, że mimo tych dywagacji większość decydując o ośrodek(ku) ruchu drogowego stawia na miejsce(m) zamieszkania. Ważne jest by miejsce, w którym zdaje się egzamin było blisko. 

Decyzję o tym, jaki typ miasta jest lepszy pod kątem egzaminu na prawo jazdy, każdy musi podjąć samodzielnie. Trzeba wziąć pod uwagę preferencje i określić cel – do czego będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie po egzaminie. Jeślibędzie ono wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zdobyć jak najwięcej doświadczenia z kierownicą pod okiem instruktorów. Nawet jeśli na początku będą popełniane(ć) błędy – refleksje z nich wyciągnięte mogą okazać się bezcenne.

Możesz również polubić